| Magdalena Górecka
Zalety treningu oddechowego
Ruch i oddech to dwie nierozerwalne funkcje. Bez oddechu nie ma ruchu. Bez ruchu stopniowo tracimy “pełny oddech”.
Dobitnie pokazują to wyniki badań nad osobami, które pozostają w bezruchu – np. unieruchomione przewlekłą chorobą.
Skutki bezruchu pojawiają się już w pierwszych dniach!
Dlaczego trening oddechowy jest ważny?
Ważnym elementem w treningu powinny być ćwiczenia oddechowe i nauka prawidłowego oddychania, co wpływa m.in.: na stabilizację centralną, tak ważną w późniejszym wieku.
Większość z nas oddycha nieprawidłowo, ze względu na przykurczone mięśnie oddechowe. Pogarsza to jakość biomechaniki oddychania, ale wpływa także negatywnie na biochemię krwi i daleko idących procesów w organizmie związanych z oddychaniem.
Dodatkowo zanieczyszczone powietrze, mało ruchu na zewnątrz – to wszystko negatywnie wpływa na stan dotlenienia m.in. mózgu.
Skutki nieprawidłowego oddychania:
⛔ Obniża się VO2max. Najbardziej widoczne ubytki VO2max można zauważyć u wytrenowanych sportowców, zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe.
⛔ V02max obniża się średnio o 0.9% dziennie w ciągu 30-dniowego pozostawania w pozycji leżącej.
⛔ Zmniejsza się elastyczności płuc i następuje powolne zwiotczenie prowadzące do zaniku niektórych mięśni oddechowych, a także zmniejszenie się pojemności życiowej płuc (nawet do 50%)
⛔ Spłyca się oddechu (wdechu i wydechu) i zmniejsza się liczba oddechów,
⛔ zmniejsza się ruchomość klatki piersiowej,
⛔ dochodzi do niedotlenienia tkanek
Jak ważne jest prawidłowe działanie mięśni oddechowych?
Zazwyczaj nie wykorzystujemy w pełni pojemności naszych płuc, oddychając płytko i bez świadomości. |
Przepona to płaski mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. To najważniejszy mięsień oddechowy.
Nieprawidłowa praca przepony może prowadzić do bólów karku, szyi oraz głowy oraz prowadzi do problemów w obrębie całej obręczy barkowej, a także powoduje dolegliwości bólowe w odcinku piersiowo-lędźwiowym, ból w okolicy bioder i dysfunkcje dolnych żeber. W konsekwencji prowadzi to do zaburzeń wentylacji.
Takie nieprawidłowości powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszony dopływ krwi i tlenu do mózgu. Obniża to nasze zdolności motoryczne.
Chcesz poznać praktyczne wskazówki jak wprowadzić ćwiczenia oddechowego do treningu? Zapisz się na szkolenie Siła, wytrzymałość i rola oddechu.
Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!
Udostępnij: