| Magdalena Górecka

Co to jest hipoterapia? Dlaczego hipoterapia jest skuteczna?

Określenie „hipoterapia” pochodzi z języka greckiego – w tłumaczeniu to „hippos”, czyli koń i „therapeia”, czyli terapia. To jedna z metod rehabilitacji ruchowej, której podstawowym elementem jest kontakt z koniem. Ale korzyści z hipoterapii nie ograniczają się tylko do narządu ruchu – to terapia wielobodźcowa. Hipoterapia oddziałuje nie tylko w sferze motorycznej, ale także w aspekcie sensorycznym, emocjonalnym, poznawczym oraz społecznym. W poniższym artykule skupimy się na tym, czy i dlaczego hipoterapia jest skuteczna.

Krótka historia hipoterapii

Hipoterapia nie jest nową, współczesną metodą. Wspominał o niej już Hipokrates w V w. p.n.e., podkreślając lecznicze oddziaływanie koni na ciało i umysł osób po urazach, u których rozpoznawał bóle mięśniowe. Współcześnie – hipoterapię „zapoczątkowano” w latach 50. XX w. w Norwegii, Danii i Anglii, m.in. w związku z próbami wykorzystania tej metody w rehabilitacji dzieci poszkodowanych wskutek epidemii choroby Heinego i Medina (poliomyelitis). Hipoterapia, jaką znamy dzisiaj to zasługa Lis Hartel, która w 1952 roku mimo niepełnosprawności zdobyła srebrny medal na olimpiadzie w Helsinkach. W Polsce pierwsza organizacja hipoterapeutyczna powstawała w 1984 roku pod kierownictwem prof. Grohmala – konsultanta do spraw rehabilitacji w Krakowie.

Dziś hipoterapia jest coraz popularniejszą metodą – dlaczego warto włączyć hipoterapię do procesu terapeutycznego?

Dlaczego hipoterapia jest skuteczna?

Uniwersalność hipoterapii polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.

Wyjątkowość i niepowtarzalność tej metody zawdzięcza się więzi, która łączy pacjenta z żywym zwierzęciem. Dzięki obecności konia, ćwiczenia przestają być monotonne. Dodatkowo kontakt z koniem oddziałuje także na samopoczucie oraz stan emocjonalny pacjenta. Nawiązanie silnej więzi ze zwięrzęciem wspomaga rozwój samodzielności oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

Prócz tego pacjent ma kontakt z przyrodą i możliwość przebywania na świeżym powietrzu.

Poza czasem spędzonym na grzbiecie konia pacjenci opiekują się zwierzętami. Sprawia to, że zaczynają się oni czuć odpowiedzialni za inną, zależną od nich istotę.

Obcowanie z koniem aktywizuje sferę sensomotoryczną – odczuwanie ciepła, zapachów, świadomość ciała oraz jego położenia w przestrzeni, reagowanie na polecenia. Stymulacja sfery czuciowej pacjenta odbywa się dzięki różnorodności w budowie konia.

Zarówno jazdą konną, jak i hipoterapią można cieszyć się niemal w każdym wieku, a pracę udaje się rozpocząć już z maluszkami.

grupa osób wokół konia asystuje podczas hipoterapii. Na koniu pacjent i podtrzymujący go hipoterapeuta. kurs hipoterapii

Co można osiągnąć dzięki hipoterapii?

Do najważniejszych celów oddziaływań tej terapii należą:

  • NAUKA CHODZENIA – kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu podczas chodu. (W trakcie jazdy miednica otrzymuje informację, jak wygląda prawidłowy ruch podczas chodzenia, jest to szczególnie ważne dla pacjentów uczących się chodzić),
  • ZMNIEJSZENIE SPASTYCZNOŚCI MIĘŚNI – normalizacja napięcia mięśniowego,
  • PRZYWRÓCENIE ZABURZONEJ SYMETRII MIĘŚNI TUŁOWIA – a także dzięki temu doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu;
  • ODDZIAŁYWANIE SENSORYCZNE – stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego;

Wpływ hipoterapii na sferę sensomotoryczną jest nieoceniony – konieczność utrzymania się w siodle zmusza pacjenta do aktywnego prostowania się, co wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha oraz obręczy biodrowej. Odpowiednio prowadzona terapia na koniu (pod okiem specjalisty) może zapobiegać przykurczom i ograniczeniom ruchomości stawów. Dobrze dobrane ćwiczenia łagodnie uruchamiają kolejno wszystkie mięśnie i stawy jeźdźca.

Co więcej, koń daje możliwości stopniowania oraz zróżnicowania bodźców równoważnych. Kołysanie, łagodne zmiany kierunku jazdy, zatrzymywanie się, ruszanie i zmiana tempa jazdy pomagają w rozwijaniu funkcji błędnika. Pacjent ćwiczy równowagę. Dzięki czemu codzienne czynności u osób niepełnosprawnych (np. zakładanie butów) stają się prostsze do wykonania.

Nie zapominajmy także o wpływie na sferę emocjonalną – hipoterapia poprawia koncentrację i pamięć oraz samopoczucie. Dostarcza wielu pozytywnych emocji oraz ułatwia ich wyrażanie. W trakcie hipoterapii wydzielają się hormony, które uspokajają i rozluźniają. Zmniejszają się skutki nerwicy, depresji i innych chorób psychosomatycznych.

grupa osób wokół konia asystuje podczas hipoterapii. Na koniu pacjent i podtrzymujący go hipoterapeuta. kurs hipoterapii

Jak zostać hipoterapeutą?

Hipoterapia stanowi jeden z elementów rehabilitacji leczniczej i jest prowadzona przez specjalistę, na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Hipoterapeuta pełni ważną, aktywną rolę: asekurującą, zapewniając bezpieczeństwo oraz rolę przewodnika w kontakcie ze zwierzęciem.

Aby zostać hipoterapeutą najlepiej ukończyć kurs Instruktora Hipoterapii. By przystąpić do kursu Instruktora, należy mieć minimum wykształcenie średnie ogólne oraz umiejętności jeździeckie. Kurs Instruktora Hipoterapii w Efib przygotuje Cię wszechstronnie do pracy w zawodzie hipoterapeuty, ponieważ szczególny nacisk kładziemy na zagadnienia związane z codzienną pracą fizjoterapeutyczną i psychoterapeutyczną.

Dzięki praktycznym warsztatom m.in. z zakresu logopedii, pedagogiki specjalnej, ćwiczeń fizjoterapeutycznych (także na sali) oraz zastosowania elementów różnych szkół hipoterapii i parajeździectwa etc. zyskasz wiedzę i praktykę pozwalającą na bezpieczną pracę jako terapeuta.

Kurs cieszy się popularnością także wśród doświadczonych praktyków, pedagogów, fizjoterapeutów i instruktorów (prowadzimy go od 2009r.). Wielu uczestniczy w nim dla zdobycia umiejętności, doskonalenia warsztatu i własnej wiedzy i z racji praktycznego programu (nie tylko dla uprawnień).

Konie pasą się sianem. hipoterapia kurs jazda konna ośrodek jeździecki trener terapia

Co jest ważne w zawodzie hipoterapeuty?

Czy Kurs Instruktora Hipoterapii to wszystko? Nie! W zawodzie hipoterapeuty bardzo ważne jest zdobywane latami doświadczenie, ale także nieustanne doskonalenie umiejętności zawodowych przez uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach i konferencjach.
Hipoterapeuta to zawód odpowiedzialny, wymagający umiejętności empatii, tworzenia relacji, kreatywności oraz przeznaczony dla osób o dużej sprawności fizycznej i odporności psychicznej. Możliwość obserwacji postępów pacjenta i realny wpływ na możliwość poprawy jakości życia podopiecznego i jego rodziny – daje ogromną satysfakcję, energię i motywację do działania.

Dlaczego warto szkolić się w Efib?

W Efib znajdziesz szeroką gamę warsztatów pracy z ciałem, m.in.: warsztaty pracy ze stopątrening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Odwiedź również nasz Gabinet Terapii Ruchem. Skorzystaj z personalnych treningów motorycznych lub personalnych treningów medycznych – przywróć sprawność, zwiększ elastyczność, podnieś swoje sportowe wyniki i osiągaj swoje cele szybciej. Sport bez kontuzji jest możliwy.

Ciekawostki wprost na Twoją skrzynkę mailową

Chcesz dostawać na swojego maila więcej ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy