| Magdalena Górecka

kobieta w stroju kąpielowym stoi w jeziorze podczas wschodu słońca

Zalety treningu oddechowego

Ruch i oddech to dwie nierozerwalne funkcje. Bez oddechu nie ma ruchu. Bez ruchu stopniowo tracimy “pełny oddech”.
Dobitnie pokazują to wyniki badań nad osobami, które pozostają w bezruchu – np. unieruchomione przewlekłą chorobą.

Skutki bezruchu pojawiają się już w pierwszych dniach!

Dlaczego trening oddechowy jest ważny?

Ważnym elementem w treningu powinny być ćwiczenia oddechowe i nauka prawidłowego oddychania, co wpływa m.in.: na stabilizację centralną, tak ważną w późniejszym wieku.

Większość z nas oddycha nieprawidłowo, ze względu na przykurczone mięśnie oddechowe. Pogarsza to jakość biomechaniki oddychania, ale wpływa także negatywnie na biochemię krwi i daleko idących procesów w organizmie związanych z oddychaniem.

Dodatkowo zanieczyszczone powietrze, mało ruchu na zewnątrz – to wszystko negatywnie wpływa na stan dotlenienia m.in. mózgu.

Skutki nieprawidłowego oddychania:

⛔ Obniża się VO2max. Najbardziej widoczne ubytki VO2max można zauważyć u wytrenowanych sportowców, zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe.

⛔ V02max obniża się średnio o 0.9% dziennie w ciągu 30-dniowego pozostawania w pozycji leżącej.

⛔ Zmniejsza się elastyczności płuc i następuje powolne zwiotczenie prowadzące do zaniku niektórych mięśni oddechowych, a także zmniejszenie się pojemności życiowej płuc (nawet do 50%)

⛔ Spłyca się oddechu (wdechu i wydechu) i zmniejsza się liczba oddechów,

⛔ zmniejsza się ruchomość klatki piersiowej,

⛔ dochodzi do niedotlenienia tkanek

Jak ważne jest prawidłowe działanie mięśni oddechowych?

Zazwyczaj nie wykorzystujemy w pełni pojemności naszych płuc, oddychając płytko i bez świadomości.

Przepona to płaski mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. To najważniejszy mięsień oddechowy.

Nieprawidłowa praca przepony może prowadzić do bólów karku, szyi oraz głowy oraz prowadzi do problemów w obrębie całej obręczy barkowej, a także powoduje dolegliwości bólowe w odcinku piersiowo-lędźwiowym, ból w okolicy bioder i dysfunkcje dolnych żeber. W konsekwencji prowadzi to do zaburzeń wentylacji.

Takie nieprawidłowości powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszony dopływ krwi i tlenu do mózgu. Obniża to nasze zdolności motoryczne.

Chcesz poznać praktyczne wskazówki jak wprowadzić ćwiczenia oddechowego do treningu? Zapisz się na szkolenie Siła, wytrzymałość i rola oddechu. 

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy