| Magdalena Górecka

porownanie-ulozenia-stopy-w-bucie-ciasnym-i-w-bucie-typu-barefoot

Jak dobrać buty dla zdrowej stopy?

Nosimy buty źle dobrane. O tym się nie mówi i tego niestety się nie uczy. Jak dobrać buty dla zdrowej stopy? Co wziąć pod uwagę?

Dlaczego dobór butów jest ważny?

👉 problem zaczyna się już na wstępie – wkładamy dziecięce stopy w usztywnione buty, ciasne skarpetki i rajstopki – w ten sposób ograniczamy ruchy stopy.

👉 zarówno dziecięca, jak i dorosła stopa potrzebuje przestrzeni, a jeśli nie ograniczamy jej ruchów, może poruszać się we wszystkich płaszczyznach – tak jak powinna.

👉 Jeśli maluch ma możliwość chodzenia na boso, bez sztywnych butów i ograniczających ciasnych skarpet lub rajstop, może wzmacniać stopę.

Dlaczego piszemy o dzieciach? 👉 To przekłada się na dorosłą stopę. W sztywnych butach stopa się nie zgina, paluch się nie zgina! Jeśli zginacz palucha nie pracuje, to przenosi się na całą biomechanikę ruchu. Zmienia się całe wysklepienie stopy, zmienia się sposób stawiania stóp.

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

To przenosi się na wszystkie segmenty ciała – stawy skokowe, kolana, miednicę, kręgosłup, szyję i obręcz barkową oraz głowę. Dzięki odwiedzeniu palucha zwiększamy potencjał stabilizacyjny stopy i jej powierzchnię.

Co jest potrzebne zdrowej stopie?

Zdrowej stopie jest potrzebne nie tylko utrzymanie stabilizacyjne całego ciała, ale także praca dynamiczna w biegu i w chodzie.

👉 warto skupić się na doborze elastycznych butów, zapewniających dużo miejsca dla palców (nawet w ruchu), uwzględniające anatomiczny kształt stopy,

👉 warto pracować napropriocepcją stopy, czyli dawać jej możliwość kontaktu z różnym podłożem. Zdolności propriocepcyjne wspomagają różne kwestie w ciele, o których więcej na szkoleniu STOPA TO PODSTAWA.

Ciekawostki o aktywności fizycznej i zdrowiu wprost na Twoją skrzynkę mailową

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Dlaczego warto szkolić się w Efib?

Posiadamy wyspecjalizowaną ofertę edukacyjną, która obejmuje również: trening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy