| Magdalena Górecka

bose stopy podczas rehabilitacji haluksów i płaskostopia. w tle logo efib i kostka do jogi piłka do masażu

Problem stopy – haluksy

Wiele osób, zwłaszcza kobiet zmaga się z wykrzywionymi palcami u stóp. Haluksy – to boczne, przyśrodkowe odchylenie pierwszej promienistości stopy z podwichnięciem stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego.

Jaka jest przyczyna powstawania haluksów?

Częstość występowania haluksów wzrasta z wiekiem. Część z nich jest prezentem po przodkach. Haluksy są często następstwem płaskostopia. Za jego pojawienie odpowiadają tez nieprawidłowo dobrane buty – niestety… nasze śliczne szpileczki – powodem bywają także słabe wiązania w stopie i brak pracy nad jej mięśniami.

Taaaaak stopa ma sporą ilość mięśni! 😉

Odchylenie kości śródstopia jest przyczyną rozwoju niestabilności mięśniowej, co w konsekwencji powoduje zmianę kierunku pociągania ścięgien, one zaś utrwalają i nasilają zniekształcenie.

Najbardziej widoczne jest boczne przemieszczenie mięśnia odwodziciela palucha oraz trzeszczki przyśrodkowej, powodujące, że stają się one przywodzicielami.

Co można zrobić, gdy ma się haluksy?

Nie pozostaje nic innego jak ćwiczyć mięśnie stóp rozluźniając napięte i wzmacniając nadmiernie rozluźnione 🙂 to bardzo przyjemne ćwiczenia a na stopach jakby nie było “wszystko się opiera” 🙂

Szkolenia dotyczące stopy

Zapraszamy na nasz  warsztat pracy ze stopą, gdzie praktycznie dowiesz się, jak usprawniać biomechanikę stopy!

Źródło:  M. Schuenke, E. Schulte, U. Schumacher, M. Voll, K. Wesker. Redakcja wydania II polskiego: J. S. Gielecki, A. Żurada; rok wydania: 2013 r., str.: 469 Anatomia ogólna i układ mięśniowo -szkieletowy.

Ciekawostki dotyczące aktywności fizycznej i zdrowia wprost na Twoją skrzynkę mailową

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Dlaczego warto szkolić się z Efib?

Posiadamy wyspecjalizowaną ofertę edukacyjną, która obejmuje również: trening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy