| Magdalena Górecka

dwie-sylwetki-dzieci-z-nadwaga-i-otyloscia

Co to jest programowanie metaboliczne?

Otyłość jest chorobą. Została wpisana przez WHO do klasyfikacji chorób ICD-10 w roku 1966. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Jest to 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie. Często mówi się o tym, że przyczyną zdecydowanej większości przypadków otyłości u dzieci są nieprawidłowy styl życia oraz zła dieta. Rzeczywiście, w uproszczeniu: otyłość u dzieci powstaje na skutek dodatniego bilansu energetycznego. Warto jednak spojrzeć na ten problem nieco szerzej👀, niż tylko przez pryzmat: jem za dużo i za mało się ruszam. Dziś trochę o innej perspektywie: – dlaczego? Skąd może się brać ten dodatni bilans? Dowiedz się zatem, czym jest programowanie metaboliczne.

Teoria programowania metabolicznego

Eksperci w zakresie żywienia zaczynają coraz częściej podkreślać, że pewne czynniki środowiskowe występujące w trakcie ciąży i wczesnego dzieciństwa mają TRWAŁY wpływ na nasz metabolizm, funkcje narządów i tkanek. 

Przykład? ⤵️⤵️⤵️

Zaburzenia odżywiania w okresie płodowym mają wpływ na  zaprogramowanie do odkładania tkanki tłuszczowej. Pozwala to przetrwać jednostce okres niedoboru. Natomiast, gdy warunki wracają do normy – konsekwencją “zaprogramowania na odkładanie tłuszczu” jest tendencja do insuliooporności, cukrzycy i nadwagi.

 

Pierwsze 1000 dni

Popularna jest także akcja pierwsze 1000 dni życia dziecka. Mają one fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w dorosłym życiu. Mają realny wpływ na jakość i długość życia. W tym oknie czasowym dochodzi do najintensywniejszego rozwoju i wzrostu, a także “programowania metabolizmu”.

Jak wykorzystać wiedzę o programowaniu metabolicznym?

Co możemy robić, by coś zmienić?

– waga matki, jej niedożywienie lub nadwaga i cukrzyca ciążowa mają znaczenie. Dbajmy o naszą sprawność i dietę planując ciążę.

 karmienie piersią ma duże znaczenie ochronne. Zmniejsza ryzyko otyłości w wieku dorosłym.

– kształtowanie pozytywnego podejścia do jedzenia (dotyczy osób w każdym wieku, nie tylko niemowląt). Tę myśl rozwijamy poniżej:

⤵️⤵️⤵️

Jak kształtować pozytywne podejście do jedzenia?

💙 zaufanie w kompetencje niemowlęcia i dziecka. Karmienie responsywne. Polega na dostrzeganiu i rozpoznawaniu oznak głodu i sytości oraz zrozumienie zdolności dziecka do samokontroli w czasie jedzenia. Trzeba zaakceptować fakt, że dzieci od urodzenia potrafią samodzielnie ocenić ile potrzebują jeść. 

💙 szanowanie sygnałów dziecka dotyczących oznak sytości i głodu pozwala wykształcić umiejętność samoregulacji w tym zakresie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z jedzeniem.

💙 włączanie we wspólne przygotowywanie posiłków, wspólne jedzenie, nie zmuszanie do jedzenia. Pozwolenie na doświadczanie jedzenia przez jego dotykanie, ściskanie i brudzenie 🙂

🔥🔥🔥 Zmuszanie do jedzenia – nie pomaga

Są badania pokazujące, że osoby zmuszane do jedzenia, mogą w przyszłości mieć większe problemy z samoregulacją i w konsekwencji utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Jak pomóc dzieciom w leczeniu otyłości?

W leczeniu otyłości u dziecka ważną rolę odgrywa prawidłowa, regularna aktywność fizyczna, która zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego, poprawę insulinowrażliwości oraz obniżenie triglicerydów i cholesterolu LDL. Sport przyspiesza przemianę materii oraz polepsza wydolność fizyczną.

Jesteś instruktorem, nauczycielem, animatorem?

Szkolenie idealne do pracy z dziećmi (i nie tylko)

🎯 GRY I ZABAWY RUCHOWE W TRENINGU

Dlaczego warto?

🔥 to szkolenie to ogromna baza ćwiczeń duży materiał do wykorzystania!

🔥 Wykorzystanie gier i zabaw rozwija wszystkie zdolności motoryczne

🔥 Wpływa pozytywnie na rozwój koordynacji, szybkości, równowagi

🔥 Poprawia kreatywność i zdolność podejmowania decyzji

🔥 integruje grupę uatrakcyjnia trening i podnosi motywację

🔥 dostarcza endorfin podopiecznym i prowadzącym 🙂

Ciekawostki wprost na Twoją skrzynkę mailową!

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Posiadamy szeroką ofertę edukacyjną, która obejmuje również: warsztaty pracy ze stopątrening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy