| Magdalena Górecka

kobieta ma szeroko rozpostarte ręce skierowane w stronę lasu

Sprawdzony sposób na stres

Oddychaj i poruszaj się” – te dwa aspekty najczęściej jako pierwsze przychodzą nam do głowy, kiedy ktoś zapyta nas, “jak poradzić sobie ze stresem?”. Stres przyczynia się do występowania wielu chorób cywilizacyjnych, skraca życie i obniża jego jakość.

Czy oddech i ruch to jedyne, co możemy zrobić, żeby z nim walczyć? Dziedzina nauki zwana neurobiologią daje nam jeszcze jedno narzędzie – nasz wzrok!

Jak wykorzystać wzrok w walce ze stresem?

Znany amerykański neurobiolog Andrew Hubermann z Uniwersytetu Stanford dowodzi, że funkcjonowanie naszego wzroku ma ogromny wpływ na stan naszego umysłu.

Prostymi zabiegami, dostępnymi dla każdego, jesteśmy w stanie uwolnić się od stresu.

Z czego to wynika?

Większość ludzi nie docenia faktu, jak bardzo oczy są związane z mózgiem. Hubermann mówi “to właściwie dwa kawałki mózgu”. Według niego są częścią centralnego układu nerwowego i dają informacje do ciała, czy należy być czujnym.

👇👇👇

W związku z reakcją stresową – nie tylko przyspiesza nam oddech (najczęściej to odczuwamy jako pierwsze), ale także rozszerzają się źrenice. Dodatkowo zmienia się pole widzenia i ostrość. Jest to prymitywny i pierwotny mechanizm, za pomocą którego stres kontroluje zakres pola widzenia.

👇👇👇

Zmiana sposobu widzenia aktywuje część mózgu odpowiedzialną za pobudzenie (układ współczulny).

👇👇👇

Jeśli sami, podczas codziennych czynności i pracy, zmuszamy nasz wzrok do nieustannego skupienia i zwężenia pola widzenia – aktywujemy pobudzenie. (Nieustanny stan pobudzenia nie jest korzystny dla organizmu. Ciało potrzebuje harmonii między aktywnością a relaksem).

okulary trzymane w dłoni skierowane na horyzont

Jak w takim razie wykorzystać wzrok, by wprowadzić się w stan spokoju?

Możemy uruchomić ✅widzenie panoramiczne. ✅ Patrz na horyzont lub na szeroką perspektywę. ✅ Nie skupiaj się na jednej rzeczy zbyt długo. Jeśli trzymasz głowę nieruchomo, możesz ✅ rozszerzyć wzrok tak, aby widzieć daleko na peryferiach – powyżej, poniżej i na boki.

Ten sposób widzenia zwalnia z działania mechanizm w pniu mózgu zaangażowany w czujność i pobudzenie.

Reakcję na stres można więc faktycznie wyłączyć, zmieniając sposób, w jaki patrzymy na nasze otoczenie, niezależnie od tego, co na nim jest.

Jak to przełożyć na praktykę dnia codziennego?

✅ spaceruj, spaceruj, spaceruj,

✅ biorąc pod uwagę wyniki badań Hubermanna, najlepszy jest niezbyt szybki ruch do przodu. Poruszanie się do przodu wymaga skanowania otoczenia wzrokiem (powolny ruch gałek ocznych prawo-lewo). Taki ruch uspokaja rejony w mózgu odpowiedzialne za alarm, zmniejsza stany lękowe i wycisza strach.

✅ Światło słoneczne jest najlepszym sposobem aktywacji mózgu i ciała – w ciągu dnia. Unikaj pracy w pomieszczeniach bez okna.

✅ W drugiej części dnia ściemnij lampy i ekrany, zbyt jasne światło zaburza gospodarkę melatoniny.

✅ Podczas pracy ekrany powinny być co najmniej na poziomie nosa.

✅ Przeniesienie wzroku na wąską przestrzeń wzmacnia skupienie. Można wykorzystać tę wiedzę wybierając miejsce pracy. Niski sufit i ograniczone przestrzenie wzmagają myślenie szczegółowe. Wysoki sufit i duże przestrzenie wzmagają myślenie abstrakcyjne i generowanie pomysłów.

✅ Gdy patrzymy na zawężoną przestrzeń, wywołuje to czujność ale jest jednocześnie energetycznie wymagające.

✅ Na każde 45 minut pracy w skupieniu na zawężonym obszarze pola widzenia, zrób sobie 5 minut przerwy na relaksację oczu (idealnie spaceru).

Kobieta wykonuje asanę na macie na świeżym powietrzu

Zwykłe spacerowanie jest więc najprostszą profilaktyką stresu:

Obniża poziom stresu, co jednocześnie przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo:

✅ podnosi naszą kreatywność,

✅ poprawia pamięć,

✅ obniża napięcie i poprawia nastrój,

✅ wzmacnia układ opornościowy,

✅ tworzy optymalne warunki do regeneracji mózgu.

Już w latach 80’ XX wieku powstał japoński program ministerstwa rolnictwa i gospodarki leśnej – krajowy program poprawy zdrowia obywateli Japonii zwany Shinrin-yoku. wykorzystujący ideę  leśnych kąpieli, będących ✅ spa dla ciała i umysłu. Poczytaj na naszym blogu.

Weź udział w naszych warsztatach, by nauczyć się jak prowadzić trening usprawniający. 

👉 SIŁA, WYTRZYMAŁOŚĆ I ROLA ODDECHU W USPRAWNIANIU – szkolenie, które najbardziej praktycznie i kompleksowo zajmuje się treningiem oddechowym i wytrzymałością.

👉 ZDROWY KREGOSŁUP  wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i praca nad core to niezbędny element zdrowego oddychania i obniżenia poziomu stresu.

👉 ZDROWY KRĘGOSŁUP I FITBALL (dwudniowa wersja powyższego szkolenia wzbogacona o warsztat z piłkami)

👉 TRENING FUNKCJONALNY  (kształtowanie wzorców ruchowych i zdolności motorycznych w ich funkcjonalnych zakresach daje i przywraca ogólną sprawność).

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy