| Magdalena Górecka

trzy-sylwetki-sportowców-na-tle-kwitnacych-kwiatow

10 przykazań sportowca-alergika

Poniżej prezentujemy 10 przykazań sportowca-alergika. Przeczytaj koniecznie!

1. Pamiętaj, by w pierwszej kolejności zadbać o właściwą dietę. Dobre odżywianie i odpowiednio dobrane leki to filar aktywnego stylu życia alergika.

2. Jeśli dotychczas nie byłaś/byłeś aktywny, poinformuj lekarza o planach rozpoczęcia aktywności fizycznej. Zażywaj leki zgodnie z zaleceniami specjalisty.

3. Poinformuj osoby, z którymi będziesz trenować, o swojej alergii. Noś przy sobie niezbędne leki i powiedz otoczeniu jak się zachować w razie ostrego ataku astmy czy wstrząsu anafilaktycznego. To może uratować Ci życie.

4. Alergiku – w Twojej przygodzie ze sportem ogranicza Cię jedynie rodzaj alergii. Przede wszystkim musisz wiedzieć, co Ci dolega.

5. Czy wiesz, co Cię uczula? Jeśli tak, to już połowa sukcesu! Jeśli nie chcesz rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu – śledź na bieżąco stężenia alergenów, zapoznaj się z kalendarzem pylenia traw i drzew. Unikaj aktywności w czasie, gdy ich stężenie jest najwyższe. Dobowo – najwyższe stężenie pyłków jest rano (na terenach wiejskich) i wieczorem (w mieście). Stężenie pyłków spada także po deszczu, który oczyszcza powietrze. Siłownia lub fitness może okazać się dobrym rozwiązaniem przy niektórych rodzajach alergii. W klimatyzowanym pomieszczeniu dobrze będą czuć się osoby, które są uczulone na pylące rośliny. Wybierając fitness klub kieruj się jego czystością. Zwróć uwagę, w jaki sposób dba się w nim o higienę przyrządów do ćwiczeń.

6.Wiele osób cierpiących na choroby alergiczne czuje się lepiej przy dużych zbiornikach wodnych. Pyłki łatwiej osadzają się na wodzie i dlatego ich stężenie jest niższe w ich okolicy. Wybierz aktywność urlop nad morzem to dobre rozwiązanie w sezonie pylenia.

7. Zadbaj o odpowiednie ubranie. Okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem i koszulka z długim rękawem ograniczą ekspozycję na pyłki.

8. Decydujesz się na uprawianie sportu w okresie najwyższego stężenia pyłków? Wybierz maseczkę na twarz, która będzie filtrować wdychane powietrze z pyłków. Po powrocie do domu przepłucz nos roztworem wody z solą fizjologiczną, by usunąć pyłki. Weź prysznic i upierz ubrania, w których wróciłeś z treningu.

9.Wybierając dyscyplinę sportu, kieruj się tym, by mieć jak najmniejszy kontakt ze szkodzącymi Ci alergenami. Szukaj dyscypliny i miejsca najlepszego dla siebie. Sporty o średnim ryzyku to sporty zespołowe (zwłaszcza siatkówka i koszykówka). Naprzemienność fazy aerobowej i beztlenowej, a także stosunkowo krótkie okresy ciągłych ćwiczeń (w każdym przypadku zwykle poniżej 5–8 minut) skutkują niższym ryzykiem skurczu oskrzeli. Sporty od średniego do niskiego ryzyka to takie, które nie wymagają dużej wentylacji.

10.Uprawiając sport pamiętaj o treningu dostosowanym do swoich indywidualnych możliwości.

Długofalowo trening zmniejsza duszności przy astmie oraz osłabia reakcje zapalne. Korzyści znacznie przewyższają potencjalne zagrożenia wynikające z treningu. Początki w uprawianiu sportu mogą zwiększać objawy alergii, jednak systematyczność i obserwacja reakcji własnego ciała sprawią, że zmniejszy się wrażliwość dróg oddechowych i siła reakcji alergicznej. Przede wszystkim zalecana jest rozwaga i uważna samoobserwacja.

Sport właściwie dobrany nie stwarza zagrożenia dla zdrowia alergika, co więcej jest pomocny w walce z chorobą.

#alergia
#zdrowyruch

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Posiadamy szeroką ofertę edukacyjną, która obejmuje również: warsztaty pracy ze stopątrening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy