| Magdalena Górecka

sylwetka-biegacza-na-tle-kwitnących-kwiatow

Aktywność fizyczna przy alergii

Wiosna to trudny czas dla alergików. Na alergie choruje w Polsce ok. 12 mln osób. Ok. 8 mln ma alergiczny nieżyt nosa, a ponad 4 mln walczy z astmą [dane za NFZ]. Sport może zaostrzać lub wywoływać astmę i nieżyt nosa. Jednak fakt ten nie stanowi ograniczenia dla treningu, ale trzeba go wziąć pod uwagę. Aktywność fizyczna przy alergii – jak ją odpowiednio wybrać?

Dlaczego powinniśmy rozważnie wybierać dyscyplinę sportu, kiedy jesteśmy alergikami?

Gdy podczas ćwiczeń zwiększa się częstość oddechów to duże ilości suchego, zimnego powietrza dostają się do dróg oddechowych. Może to powodować odruchowe zwężenie oskrzeli. Z kolei szybkie rozgrzanie dróg oddechowych po wysiłku może powodować przekrwienie naczyń, zwiększoną przepuszczalność dla alergenów i nawet obrzęk prowadzący do niedrożności. Objawy astmy wysiłkowej przybierają postać duszności, powodują uczucie ucisku w klatce piersiowej i świszczący oddech. Z tego względu aktywność fizyczna przy alergii jest dla alergików problematyczna.

Aktywność fizyczna przy alergii silnie naraża sportowca na kontakt z wieloma alergenami –

  • z pyłkami wiosną i latem oraz
  • z zimnym powietrzem podczas zimowych treningów, a także
  • z zarodnikami grzybów i pleśni w zamkniętych pomieszczeniach (nieprawidłowo sprzątanych, źle wentylowanych lub z nieoczyszczoną klimatyzacją),

Jaki typ aktywności może zaostrzać objawy alergii?

Astmę najczęściej obserwuje się w zawodach wytrzymałościowych, takich jak jazda na rowerze, pływanie lub bieganie długodystansowe. Ryzyko astmy jest szczególnie zwiększone u pływaków wyczynowych.

dwie kobiety seniorki ćwiczą w parku na ławce

Czy sport może pomóc w walce z alergią?

Długofalowo jednak trening zmniejsza duszności przy astmie oraz osłabia reakcje zapalne. Korzyści znacznie przewyższają potencjalne zagrożenia wynikające z treningu.

Początki w uprawianiu sportu mogą zwiększać objawy alergii, jednak systematyczność i obserwacja reakcji własnego ciała sprawią, że zmniejszy się wrażliwość dróg oddechowych i siła reakcji alergicznej.

Przede wszystkim zalecana jest rozwaga i uważna samoobserwacja. Sport właściwie dobrany nie stwarza zagrożenia dla zdrowia alergika, co więcej jest pomocny w walce z chorobą.

trener efib nauczyciel prowadzi rozgrzewkę na trawie dla grupy sportowców przed biegiem na orientację. mobilizacja sprawność stretching

Aktywność fizyczna przy alergii – czekajcie na kolejne wpisy

Opisaliśmy w pigułce, jak alergia ma się do uprawiania sportu. W ostatniej części przedstawimy 10 przykazań sportowca-alergika. Czyli jak trenować, by alergia nie dawała nam się we znaki. Śledźcie nasze wpisy!

#alergia #astma
#zdrowyruch #ruchtozdrowie

Ciekawostki wprost na Twoją skrzynkę mailową

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Dlaczego warto szkolić się w Efib?

Posiadamy wyspecjalizowaną ofertę edukacyjną, która obejmuje również: warsztaty pracy ze stopątrening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Odwiedź również nasz Gabinet Terapii Ruchem. Skorzystaj z personalnych treningów motorycznych lub personalnych treningów medycznych – przywróć sprawność, zwiększ elastyczność, podnieś swoje sportowe wyniki i osiągaj swoje cele szybciej. Sport bez kontuzji jest możliwy.

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy