| Magdalena Górecka

kobieta-sedzia-pokazuje-zolta-kartke

Alergia na sport – czy to możliwe? Dowiedz się, co to jest FDEIA

Sezon alergiczny w pełni. Na alergie choruje w Polsce ok. 12 mln osób. Ok. 8 mln ma alergiczny nieżyt nosa, a ponad 4 mln walczy z astmą [dane za NFZ]. Czy alergia i sport są ze sobą związane? Oczywiście! Ćwiczenia fizyczne są koniecznym elementem zdrowego stylu życia. Mają bardzo wiele zalet, o których piszemy niemal w każdym poście. Są jednak okoliczności, w których z aktywnością warto uważać.

Co to jest FDEIA?

Niektóre osoby doświadczają stanu, który naukowcy określają FDEIA, czyli anafilaksji zależnej od posiłku indukowanej wysiłkiem.

„FDEIA po raz pierwszy stwierdzono u pewnego długodystansowca mieszkającego w Denver, w stanie Kolorado, który doświadczał reakcji alergicznych o różnym stopniu nasilenia. Jego alergolog doszedł do wniosku, że przyczyną było jedzenie owoców morza na kilka godzin przed biegiem, zatem mężczyzna ów przestał jeść skorupiaki przed treningami i już nigdy nie doszło do anafilaksji.” [Źródło: “Zrozumieć alergię” dr Sophie Farooque (Wydawnictwo ZNAK).]

Skąd się bierze FDEIA?

Nie do końca wiadomo, skąd bierze się FDEIA, ale jedna z teorii mówi o tym, że podczas wysiłku fizycznego układ krążenia kieruje więcej krwi do pracujących mięśni. Przez to jest jej mniej w innych obszarach, np. jelitach. Skutkuje to zwolnieniem procesu trawienia, wchłaniamy w tym czasie więcej białek, które powodują alergię.

młoda kobieta w asanie wojownika na ścieżce w parku jesienią

Inna teoria mówi, że endorfiny, uwalniane podczas treningu, pobudzają określone komórki odpornościowe do uwalniania substancji chemicznych takich jak histamina, która ma duży wpływ na przebieg reakcji alergicznych. [Żródło: Current Allergy and Asthma Reports].

Jeśli masz więc alergię, która uaktywnia się tylko po wysiłku – powiedz o niej swojemu lekarzowi, może to Was naprowadzić, na prawidłową diagnozę! 😊

Cykl artykułów o alergii – śledź nasze wpisy.

W kolejnej części opowiemy więcej o tym, dlaczego alergia może mieć wpływ na wybór dyscypliny.

#alergia
#zdrowyruch

Chcesz dostawać na swojego maila więcej takich ciekawostek i informacji o aktywności fizycznej, zdrowiu i dietetyce? Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka!

Dlaczego warto szkolić się z Efib?

Posiadamy szeroką ofertę edukacyjną, która obejmuje również: warsztaty pracy ze stopątrening funkcjonalny czy kurs instruktorów jogi. Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia nam dostosowanie programów kursów i szkoleń do obecnych wysokich standardów. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz na filmie fragmenty naszych kursów:


Udostępnij:

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy