Blog

Odetchnij głęboko

Ważnym elementem w treningu powinny być ćwiczenia oddechowe i nauka prawidłowego oddychania, co wpływa m.in.: na stabilizację centralną, tak ważną w późniejszym wieku.

Większość z nas oddycha nieprawidłowo, ze względu na przykurczone mięśnie oddechowe. Pogarsza to jakość biomechaniki oddychania, ale wpływa także negatywnie na biochemię krwi i daleko idących procesów w organizmie związanych z oddychaniem.

Dodatkowo zanieczyszczone powietrze, mało ruchu na zewnątrz – to wszystko negatywnie wpływa na stan dotlenienia m.in. mózgu.

Ruch i oddech to dwie nierozerwalne funkcje. Bez oddechu nie ma ruchu. Bez ruchu stopniowo tracimy “pełny oddech”.
Dobitnie pokazują to wyniki badań nad osobami, które pozostają w bezruchu – np. unieruchomione przewlekłą chorobą.

Skutki bezruchu pojawiają się już w pierwszych dniach!

⛔ Obniża się VO2max. Najbardziej widoczne ubytki VO2max można zauważyć u wytrenowanych sportowców, zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe.

⛔ V02max obniża się średnio o 0.9% dziennie w ciągu 30-dniowego pozostawania w pozycji leżącej.

⛔ Zmniejsza się elastyczności płuc i następuje powolne zwiotczenie prowadzące do zaniku niektórych mięśni oddechowych, a także zmniejszenie się pojemności życiowej płuc (nawet do 50%)

⛔ Spłyca się oddechu (wdechu i wydechu) i zmniejsza się liczba oddechów,

⛔ zmniejsza się ruchomość klatki piersiowej,

⛔ dochodzi do niedotlenienia tkanek

OPINIE O SZKOLENIACH

Współpracujemy

Wysyłamy tylko ciekawe treści!

Daj nam szansę wysłania czasem czegoś ciekawego. Wyślemy Ci maksymalnie jedną wiadomość tygodniowo o nowościach, promocjach lub ciekawostkach związanych z aktywnością fizyczną.